O društvu

Namen ustanovitve društva

Društvo je bilo ustanovljeno 28.3.2019 z namenom izobraževanja, vzgoje in osveščanja o pomenu lajšanja kronične bolečine. Opozoriti na pereč problem reševanja težav, ki ga predstavlja kronična bolečina že vsakemu četrtemu odraslemu prebivalcu Slovenije.

Povezovanje bolnikov s podobnimi težavami in medsebojna izmenjava izkušenj o lajšanju le teh. Dajanju drug drugemu upanje, da bomo zmogli, si dajali oporo in verjeli, da je življenje klub temu lepo. Osveščanje o vplivu kronične bolečine na različna področja življenja, ter samoizobraževalna tematika, izmenjava izkušenj občutkov z bolečino, ki ne mine, kako jo sprejeti in kako živeti z njo. Namen društva je predstaviti probleme, ki spremljajo osebe s kronično bolečino na delovnem mestu, v družini in družbi nasploh. O stigmatizaciji oseb s kronično bolečino. Zavedanja pomoči partnerja, ožje in širše družine, katerim se ravno tako močno spremeni dosedanji način življenja. Izmenjava izkušenj in pogledov na obravnavo pri osebnem zdravniku, specialistih in kasneje na invalidski komisiji.

Javno zahtevati povečan denarni tok namenjen za raziskave  vzroka nastanka kronične bolečine, bolečine , ki ne deluje več kot varovalka in opozarja na neravnovesje v telesu.

Vplivati želimo na boljši odnos bolnik-zdravnik, bolnik-delodajalec, partnerski odnos, družbeni odnos. Prenesti potrebe z vidika bolnika na ustrezne komisije,  vladne organizacije, akterje, kako bolniku omogočiti boljše, predvsem lažje življenje.

Združeni v društvo bomo podprli Slovensko združenje za zdravljenje bolečine (SZZB), ki poziva k podpori za

 Deklaracijo za nacionalni načrt za obravnavo kronične bolečine

Kronična bolečina ni prepoznavna kot bolezen, ki ima vse postavke obravnave, kot druge bolezni: preventiva diagnostika, zdravljenje in rehabilitacija.

Po Zakonu o pacientovih pravicah( člen 5, 7, 11 )ima bolnik pravice tudi do obravnave bolečine, vendar strokovna specialistična obravnava bolečine ni prepoznavna v zdravstvenem sistemu v okvirjih kadrovskih normativov, specialistične edukacije, klasifikacije storitev, organizacije zdravljenja in opredelitvi financiranja za takšno specialistično zdravljenje.

S tem razlogom bomo podprli SZZB , ki predlaga

NACIONALNI NAČRT ZA OBRAVNAVO BOLEČINE

  • prepoznavanje bolečine kot 5.vitalni znak,
  • zagotovitev pogojev za zdravljenje bolečine po strokovnih smernicah,
  • zagotovitev edukacije o bolečini in njenem zdravljenju na vseh nivojih strokovnega medicinskega in zdravstvenega izobraževanja,
  • organizacija akutnih bolečinskih servisov po vseh slovenskih bolnišnicah: opredelitev njihove naloge, kadrovskih in časovnih normativov,
  • organizacija multidisciplinarnih centrov za specialistično zdravljenje kronične bolečine v univerzitetnih bolnišnicah,
  • organizacija enot za zdravljenje kronične bolečine po drugih zdravstvenih ustanovah
  • javno osveščanje o bolečini in možnostih zdravljenja bolečine,
  • programi za izvajanje protibolečinskih dejavnosti, ki obsegajo finančne in kadrovske normative
  • programi za nadzor nad izvajanjem protibolečinske dejavnosti in sprotno posodabljanje

Priloga: Statut društva (.pdf)

Ozaveščanje javnih zavodov: DBKBK 2024 (.pdf)

Zgibanka: Predstavitvena zgibanka (.pdf)